مديريت پروژه و سيستمها

Don't start any project without any available resource-16!!!!
نویسنده : حسین رادمهر(عوض خواه ) - ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ آبان ،۱۳۸٥
 

شاید بعضی از دوستان کاریکاتور جالب مربوط به عنوان بالا را دیده باشند. یه اصل مهم در پروژه ها تامین مالی یا همان تامین منابع کافی برای پروژه هست.نکته جالبی در درس جناب آقای دکتر جعفری شنیدم و اون اینکه کشور ما با داشتن ۷٪ از منابع کل دنیا و ۱٪ از جمعیت دنیا آیا باید وضعیت رفاهی مردم آن بدینگونه باشد؟؟!!!حتما شما هم عکسهای مربوط به دبی در سال ۹۵ و ۲۰۰۵ رو دیده اید می تونید اونو با ایران در ۲۵۰۰ سال پیش (تخت جمشید و...) و الان مقایسه کنید. اینجاست که مدیریت درست منابع اهمیت خودشو نشون میده . شما خودتون حدیث مفصل بخوانید....

یه زمانی منبع وجود نداره و مدیر پروژه نمی تونه کاری انجام بده و دستش بسته هست که البته باز هم جای تامل وجود داره که چرا پیش بینی لازم نشده و تمام جوانب ریسک در نظر گرفته نشده .در کشور ما این نکته به امری طبیعی تبدیل شده یعنی در صورتی که پروژه ای متوقف یا دچار مشکل مالی و کمبود منابع بشه خیلی برای مدیران بالاتر و ذینفعان امری تعجب برانگیز نیست.البته سوء مدیریت درکنار سوء‌استفاده مالی و رانت خواری و...می توانند دست به دست هم دهند تا پروژه ها به اهداف خود نرسند !!!!؟؟؟؟

ولی بحث مهمتر اینجاست که با وجود وفور منابع و امکانات نتوانیم بهره وری مناسبی داشته باشیم.این همان مشکل اساسی و دلیل عمده تاخیر پروژه در ایران هست. در پروژه .... مدیر پروژه از ترس منابع مالی فایننس و ترس از اضافه کردن سهامدار و سرمایه گذار جدید برای پروژه حاضر ست سرمایه ۸۰ میلیاردی که در پروژه مصرف شده رو ۲ سال بلاتکلیف بذاره.(البته تحلیل کارشناسی موفقیت پروژه را با روش فایننس تضمین کرده.)خوب یه مدیر اگه شناخت کافی از منابع دوروبرش نداشته باشه مسلما راه استفاده از اونا رو هم نمی دونه و پروژه به سمت تعطیلی و بعضا نابودی می ره.

 اینکه ما پروژه را بدون اطمینان از وجود منابع کافی شروع نکنیم در واقع تفسیر برنامه ریزی پروژه هست چرا که بدون تخمین درست از فعالیتها  منابع و ریسکهای موجود که جز اصول PMBOK هستند نمی توان به موفقیتی دست یافت.

 معمولا همیشه منبع برای پروژه ها وجود دارد ولی این هنر مدیر پروژه هست که بتواند به طرق مختلف از منابع مختلف استفاده کند تا اهداف پروژه کمتر خدشه دار شود.