مديريت پروژه و سيستمها

15-مدیر و مدیریت پروژه
نویسنده : حسین رادمهر(عوض خواه ) - ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ امرداد ،۱۳۸٥
 

این تناقض و تضاد خیلی جاها به چشم می خوره . اینکه یک مدیر میگه من مدیریت پروژه انجام می دم یا یک برنامه ریز و کنترل کننده پروژه میگه من مدیریت پروژه انجام می دم و از این قبیل عنوانها . ولی بد نیست در ابتدای کار که می خواهیم در مورد سازمان و مدیریت صحبت کنیم روشن کنیم که مدیر کیه مدیر پروژه کیه برنامه ریز پروژه کیه کنترل کننده پروژه کیه و ...

لزوما هر مدیری مدیرپروژه نیست و هر مدیر پروژه ای کار مدیریت پروژه نمی کنه ! ولی کسی که کار مدیریت پروژه انجام می ده راحت می شه گفت هم یک مدیر پروژه هست و هم یک مدیر.متاسفانه در سازمانها مدیران پروژه برداشت خوبی از مدیریت پروژه ندارند. یعنی فکر می کنند پیشبرد پروژه همان مدیریت پروژه است ولی این نکته را باید دانست که مدیریت پروژه (Project Management) یک تعریف جامع دارد :

تلفیقی از ابزارها و تکنیکها و روشهای برنامه ریزی و کنترل پروژه همراه با بکارگیری مفاهیم و اصول مدیریت در کنار دانش تخصصی پروژه و سایر علوم مرتبط مانند مالی و حسابداری و...را مدیریت پروژه می گویند .

بنابراین اولا مدیران باید دانش مدیریت را ذاتی یا اکتسابی بدانند ثانیا با ابزارها و تکنیک های برنامه ریزی و کنترل پروژه آشنا باشند و ثالثا دارای حداقل تخصص عمومی پروژه مربوطه باشند در این صورت با داشتن مهارت های مورد نیاز به صورت خاص می توانند یک مدیر پروژه توانمند باشند . نبود یکی از عوامل فوق می تواند ضربه سنگین بر پروژه وارد کند. این نکته مهم است که شاید مدیریت پروژه به صورت یک تیم درآید ولی هماهنگی و یکپارچگی تیم شرط اول موفقیت مدیریت پروژه   پروژه و سازمان است.